Vpisovanje rezultatov lige

Ko govorimo o ligaških tekmovanjih, naj bi rezultate vpisovali igralci sami. Seveda lahko rezultat posamezne tekme vedno vpiše ali uredi tudi administrator (vodja) lige, a primarno je razvit sistem, da to počnejo igralci sami. Po novem tudi v primeru dvojic.

Povezave do vnosa rezultata

Igralec, ki je vključen v igranje lige, ima pod zavihkom Razpored in po izboru skupine, v kateri igra, pri tistih tekmah posameznega kola, ki se nanašajo nanj, na voljo link Vnesi rezultat.

Še lažje je do vnosa rezultata vstopiti preko zavihka mojeTEKME. Tam so tako ali tako zbrane samo tekme prijavljenega igralca, tako da je potrebno zgolj izbrati pravi link za tisto tekmo, katere rezultat želi igralec vpisati.

Vnos rezultata tekme

Klik na link Vnesi rezultat odpre modalno okno, kamor igralec vpiše:

• Datum tekme: privzeto je nastavljen tekoči datum, ki se lahko po potrebi popravi. Načeloma naj bi igralci vpisovali rezultate takoj po odigrani tekmi, če pa se zgodi, da vpisujejo rezultat za dan ali dva nazaj, potem morajo biti previdni, na pravi izbor datuma.
  • Ura tekme: datum in ura tekme sta pomembna z več vidikov. Najprej zaradi sledljivosti, možnosti kontrole z rezervacijskim sistemom in konec koncev tudi za pravilno izračunavanja točk in rankinga igralca ter uvrstitev na sloTENIS lestvico. Pravo zaporedje tekem posameznega igralca je pri tem ključnega pomena! Skratka, privzeta ura je nastavljena na 10:00 in se potem nastavi na dejanski čas začetka tekme.
  • Rezultat: sledi vnos rezultata tekme. Pri tem so na voljo polja za 3 nize. Ni nujno, da se izpolnijo vsa polja, odvisno pač od sistema igranja. Če organizator tekmovanja določi, da se igra zgolj na en dobljen niz do 9, potem pač igralci vpisujejo zgolj rezultat prvega niza, ostala dva pa pustijo prazna. Večina lig pa se igra po sistemu na dva dobljena niza do 6 in v primeru rezultata 1:1 potem zmagovalca odloči podaljšan match tie-break. V tem primeru se izpolnijo vsa polja, v tretjem se vpiše rezultat match tie-breaka. Če se običajen set zaključi s tie-breakom, samega rezultata v tie-breaku ne vpisujemo posebej (npr. 7:2), ampak vpišemo zgolj rezultata niza (torej 7:6). Lahko pa kasneje, če želimo, rezultat tie-breaka vpišemo pod opombo na tekmi. Še to, nizi so lahko tudi krajši od 6. Nekateri uvajajo igranje lige na dva dobljena niza do 4 (next-gen sistem). To ni problem, v tem primeru se pač vpiše rezultat 4:1, 4:2 o. v tej luči in sistem sloTENIS bo tudi v tem primeru prepoznal zmagovalca in poraženca tekme.

Popravek rezultata tekme

Ko domačin vpiše rezultat, se pojavi klicaj ob rezultatu, ki označuje, da rezultat čaka na potrditev drugega igralca.

Če smo se pri vnosu rezultata zmotili, preprosto ponovno kliknemo na link in ga popravimo. To lahko storimo vse dokler gostujoči igralec tega ne potrdi ali zavrne.

Čakanje domačina na potrditev rezultata

Eden izmed igralcev, običajno domačin, torej vpiše rezultat tekem, drugi igralec, običajno gost, pa mora rezultat zgolj potrditi.

Po vnosu rezultata se le ta pojavi tudi v rubriki mojTENIS na zavihku Potrjevanje rezultatov.

V kolikor je igralec pomotoma vpisal rezultat tekme, ki se sploh še ni odigrala in bi ga rad izbrisal, potem to stori tako, da klikne rdeči gumb Izbriši v info boxu samega rezultata. Sicer pa bo igralec, ki je vpisal rezultat (domačin) videl le tega v prikazani rubriki toliko časa, dokler ga gostujoči igralec ne bo potrdil.

Potrjevanje rezultata tekme s strani gostujočega igralca

Ko domačin vpiše rezultat tekme, se gostujočemu igralcu pošlje email z rezultatom in pozivom, da ga potrdi oz. zavrne. Sam email izgleda nekako takole:

Klik na modri link pelje gostujočega igralca v mojTENIS v rubriko potrjevanje rezultatov, kjer istočasno vidi nekoliko drugačen info box z rezultatom odigrane tekme.

Gostujoči igralec ima torej na voljo dve možnost in sicer da potrdi rezultat (v kolikor je ta pravilno vpisan in v 99.9% primerih je tako), ali pa da v izjemnem primeru rezultat zavrne, v kolikor ta ni pravilen.

Zavrnitev rezultata izbriše le tega iz sistema, kot da ga domačin sploh ne bi vpisal. V takem primeru lahko kar gostujoči igralec vpiše pravi rezultat in v tem primeru ga bo potem v drugi fazi domačin potrdil.

Če pa je vse ok z rezultatom, potem že gostujoči igralec rezultat samo potrdi s klikom na zeleni gumb Potrdi. Po potrditvi rezultata se bo na pregledu mojeTEKME link deaktiviral:

Ob potrditvi rezultata se v ozadju sloTENIS sistema na bazi poračunajo zadeve kar se tiče lige, trenutne lestvice v ligi, izračuna pa se tudi nov rang in nove točke po ELO sistemu za lestvico rekreativnih igralcev tenisa v Sloveniji za oba igralca, ki sta bila vključena v tekmo.