Vodenje rezultatov tekmovanja

V kolikor gre za ligaško tekmovanje, potem rezultate praviloma vnašajo igralci sami. Ko gre za turnir, pa to počne vodja/ administrator turnirja. V vsakem primeru mora biti liga v statusu v teku, da se rezultati lahko vnašajo!

Seveda pa ima tudi v primeru lige administrator možnost vnosa rezultatov. To je potrebno, ko imamo med igralci koga, ki ni ravno računalniško pismen, in vešč sodobnih tehnologij ali mu je iz takšnega ali drugačnega vzroka lažje rezultat sporočiti administratorju tekmovanja, ki potem rezultat vnese namesto igralcev.

Vnos rezultata

V tem primeru administrator v pregledu tekmovanja klikne na Razpored in rezultati in to pri tisti skupini, za katero želi vnesti rezultat.

Ko se odpre seznam tekem posameznega kola v izbrani skupini lige, administrator klikne na link Vnesi rezultat.

Podatki pri vnosu rezultata

Odprlo se bo modalno okno za vnos rezultata odigrane tekme:

Vpisujejo se sledeči podatki:

• Datum tekme: datum je najlažje izbrati preko datumskega vtičnika. Kot privzeto je nastavljen tekoči datum, ne glede na to, kdaj je bila tekma planirana. Zelo redko se namreč zgodi, da je tekma odigrana na tisti dan, kot je bila načrtovana po urniku. Načeloma pa se rezultati vpisujejo isti dan, takoj po odigrani tekmi, zato je tekoči datum kot privzeta nastavitev zelo na mestu.
  • Ura tekme: privzeto je nastavljeno na 10:00 dopoldan. Je pa potrebno tudi uro nastavljati, ker vam bo to lahko prišlo prav pri primerjanju z rezervacijskim sistemom ali npr. pri analiziranju, kdaj je določen igralec uspešnejši pri igranju (dopoldan ali popoldan), podatek pa je pomemben tudi zaradi pravilnosti izračunavanja ratinga igralca po ELO sistemu. Pri ligah načeloma ni težave, ker tako ali tako isti igralec v istem dnevu običajno ne odigra več kot eno tekmo, pri turnirjih pa je drugače. Tam isti igralec odigra več tekem na dan, zato je specifikacija ura ključnega pomena pri določitvi pravega zaporedja odigranih tekem posameznega igralca.
  • Rezultat: sledi vpis rezultata tekme. Za te potrebe imamo na voljo tri polja, s čimer bi morali pokriti vse potrebe rekreativnega tenisa. Stvar organizatorja tekmovanja je, kakšen sistem tekmovanja določi in kako se bo igralo. Če se igra npr. samo en niz do 9, potem je lahko končni rezultat 9:6 in se izpolnijo samo podatki v rubriki Niz 1. Lahko se igra npr. na dva dobljena niza do 4 in v tem primeru se pač vpiše 4:1, 4:2 oz. v tej smeri. Tretji odločilni niz se običajno v rekreaciji igra podaljšan match tie-break do 10, lahko pa je seveda tudi drugače. Vse je stvar organizatorja. Sistem bo samodejno prepoznal večjo in manjšo številko v posameznem nizu in tako določil zmagovalca oz. poraženca posameznega niza. Zmagovalec tekme pa je tisti, ki ima na koncu večje število dobljenih nizov.
  • Tekma vpliva na ranking: privzeto je nastavljeno na Da, kar pomeni, da vsaka odigrana tekma uradnega tekmovanja, ki se vodi preko sistema sloTENIS, naj gre za ligo ali turnir, vpliva tudi na lestvico in ranking igralca. Samo administratorji tekmovanj imajo možnost ta parameter sicer spremeniti, kar se uporabi v izjemnih primerih in sicer, ko neka tekma v resnici ni bila odigrana (poškodba, …), smo jo pa vnesli v sistem, zato da se tekmovanje lahko nadaljuje (vpišemo recimo rezultat 1:0 in izberemo, da rezultat ne vpliva na ranking). Parameter lahko nastavimo na Ne tudi v primeru, ko recimo ligo igramo v dveh delih, ko se v drugem delu skupine formirajo delno iz istih igralcev, kot so igrali že v prvem delu in če v takem primeru samo prenesemo naprej rezultat že odigrane tekme, v tem primeru v resnici tekma ni bila ponovno odigrana in zato nastavimo, da ne vpliva na ranking. Ali pa če na turnirju nekomu pride izredna situacija in mora zapustiti turnir (ne odigra naslednjega kroga, kamor se je že uvrstil), v tem primeru takšno tekmo pišemo recimo 1:0 in brez vpliva na ranking. Vse tovrstne situacije lahko administrator tekmovanja opredeli v svojem pravilniku.
  • Status: če rezultat vpisuje administrator, je kot privzeta nastavitev izbrana Potrjeno. To pomeni, da bo po vnosu rezultata le ta takoj viden širši javnosti, takoj se bo posodobila lestvica, itd.. Za razliko od situacije, ko rezultat vpisujejo igralci sami – tam nekdo vpiše rezultat, potem pa ga mora drugi igralec potrditi. V primeru vnosa rezultata s strani administratorja, posebnega potrjevanja rezultat s strani igralcev ni.

Ko izpolnimo obrazec za vnos rezultat in vse skupaj potrdimo, se rezultat takoj pojavi na pregledu.

Urejanje že vpisanega rezultata

Če smo se pri vnosu rezultata slučajno zmotili, ni problema, enostavno kliknite še 1x na link z rezultatom in odprlo se bo modalno okno, kjer lahko katerokoli nastavitev popravite. Npr. popravimo uro tekme.

Na ta način lahko torej administrator v celoti sam vodi tekmovanje, kar se tiče vnosa rezultatov. Kot rečeno pa priporočamo, da v primeru lige to počnejo igralci sami.